Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Milyen cégformát válasszak friss vállalkozóként?

  •  Tudásmorzsák
  • 2016-12-14 10:25:00
  • Talyán Andrea, colawtax.hu
Indulj kicsiben!
Akár a gimnázium, akár a főiskola vagy egyetem elvégzése után, akár sok éves munkaviszony után, ha valaki úgy dönt, hogy saját lábra akar állni, nincs könnyű dolga eligazodni a vállalkozók világában. A siker tulajdonképp nem a leendő vállalkozási formán múlik, de kétségtelen, hogy az alapítás és működés szempontjából nem mindegy, milyen forma mellett döntünk.

Az egyéni vállalkozás (EV) sok szempontból egyszerűbbnek tűnik, hiszen már az alapítás is gyorsabban megy, üzlettársak bevonása nélkül dönthetünk a vállalkozásról, egyszerűbb a könyvvezetés és egyszerűbb bizonylati nyilvántartás vonatkozik rá, mint a társas vállalkozásokra.

Hazánkban a legelterjedtebb vállalkozási formák:

  • egyéni vállalkozás (EV)
  • betéti társaság (Bt.)
  • korlátolt felelősségű társaság (Kft.)

Egyéni vállalkozás vagy cégalapítás?

Csak úgy határozható meg, hogy milyen vállalkozási forma és adózási mód a legjobb egy vállalkozó számára, ha ismert a végezni kívánt tevékenység, a várható árbevétel és a várható költségek összege.

Induló vállalkozásoknak általában az egyéni vállalkozást és a betéti társaságot javasoljuk, hogy ne kelljen hirtelen nagy tőkét befektetni.

A KATÁS (kisadózó vállalkozások tételes adója) egyéni vállalkozás tökéletesen megfelel arra, hogy kipróbáljuk magunkat vállalkozóként, az adózása jól kiszámítható.

Egyéni vállalkozás indítása:

  • vállalkozás indítása INGYENES, ügyfélkapus elérhetőség létrehozásával lehetséges → regisztrációt bármelyik okmányirodában, kormányhivatali ügyfélszolgálati irodában, adóhatósági ügyfélszolgálaton vagy külképviseleten lehet érvényesíteni.
  • tevékenységek meghatározása (ÖVTJ számok) → eldöntjük, mit szeretnénk csinálni; vannak engedélyköteles tevékenységek, ezzel kapcsolatban tájékozódjunk időben
  • adózási mód kiválasztása → áfás vagy alanyi mentes; KATA
  • az EV igazolvány kiváltása:”webes ügysegéd” (www.nyilvantarto.hu/ugyseged)
    • ha csak igazolást kérünk róla: INGYENES
    • kézzel fogható formában: 10.000,- Ft

      A nyomtatvány fajtája függ a székhely földrajzi helyzetétől, a vállalkozás székhelye szerinti formanyomtatványt kell választani az igényléskor.
       
  • bejelentések, regisztráció
    • NAV
    • területileg illetékes önkormányzat: helyi iparűzési adó
    • területileg illetékes Kereskedelmi és Iparkamara (díja 5.000,- Ft)

 

KATA adózás 13+1 fontos tudnivalói

 

  1. Egyéni vállalkozóként választhatom-e a KATA adózási módot? → IGEN
  2. Csak a KATA törvény előírásait kell ismernem? → Alapvetően igen, ám az adóhatósághoz történő bejelentkezési és változás bejelentési szabályokról, az ellenőrzési folyamatok menetéről és jogkövetkezményeiről az Art. (Adózás rendjéről szóló törvény) rendelkezik, így azt is szükséges ismerni.
  3. Mikor nem választható a KATA adózási mód? → Nem választhatja az a vállalkozás, amelynek adószámát az új adónem választását megelőző két éven belül törölték, vagy felfüggesztették. Továbbá aki az adóalanyiság választásának évében ingatlan bérbeadásból bevételt szerzett.
  4. Hogyan lehet elindítani a KATÁT? → Már működő vállalkozás esetén a törvényi feltételek fennállása mellett a bejelentő benyújtását követő hónap első napjával már elindul. Újonnan induló vállalkozások esetén a bejelentkezéssel egyidejűleg kell választani.
  5. Áfás vagy alanyi mentes KATÁS legyek? → tevékenység és leendő ügyfélkör ismeretében hozható jó döntés. KATÁS vállalkozásként általában a legoptimálisabb az alanyi mentesség választása, melynek bevételi határa szintén évi 6 millió Ft.
  6. Mi a különbség a főállású vagy nem főállású KATÁS között? → Eltérő a fizetendő adó nagysága és fontos, hogy főállásúként bejelentett kisadózó biztosítottnak minősül. Főállású a kisadózó fő szabály szerint akkor, ha rendelkezik heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal.
  7. Mekkora mértékű adót kell fizetnie a KATÁSNAK? → főállású kisadózó: havi 50.000,- Ft, főállásúnak nem minősülő kisadózó: havi 25.000,- Ft. Abban az esetben, ha teljes értékű nyugdíjat szeretnénk: havi 75.000,- Ft
  8. Mikor kell megfizetni a KATÁT? → tárgyhónapot követő hó 12. napjáig
  9. Van bevételi korlát? → IGEN, évi 6 millió Ft. (Kalkulálva havi 500 ezer Ft árbevétel, melyből az adót kifizetve a fennmaradt összeg már a miénk is.)

    Amennyiben a vállalkozás bevétele az adóévben ezt meghaladja, a 6 millió Ft-ot meghaladó rész után 40 százalék adót kell fizetnie.
  10. Szükséges még egyéb adókat, hozzájárulásokat fizetni a KATÁN kívül? → IGEN, iparűzési adót (50.000,- Ft) és a kereskedelmi és iparkamarai hozzájárulást (5.000,- Ft)
  11. Mi az a rejtett vagy vélelmezett munkaviszony? Mennyiben érint ez KATÁSKÉNT bennünket? → A vállalkozó szerződéseit valódi tartalmuk szerint minősítik a revizorok, vagyis hogy hogyan végezhettük el az adott munkát. Ha nem felel meg a KATA törvényben meghatározott feltételeknek a körülmény, akkor átminősíthetik munkaviszonnyá (mintha munkavállalóként dolgozott volna a vállalkozó), amivel bírság és elmaradt adóterhek járhatnak.
  12. Milyen nyilvántartást, könyvelést kell vezetnem KATÁSKÉNT? → Bevételi nyilvántartás vezetésére vagyunk kötelezettek, ami azt jelenti, hogy a kiállított számláinkról kell nyilvántartást vezetni. Erre egy excel tábla is alkalmas, az alábbi minimális tartalommal: sorszám, bizonylat száma, bevétel összege, bevétel megszerzésének időpontja.
  13. Mire szükséges még odafigyelnünk? → Néhány dologra szeretném felhívni a figyelmet, ezek:
    1. Ha a vállalkozó adótartozása meghaladja a 100.000,- Ft-ot, akkor a KATA adózás megszűnik és vissza kell térni a hagyományos adórendszerbe. Ezt követően újra visszatérni a KATA alá csak a megszűnést követő 2 év múlva lehet.
    2. Adóévet követő február 25-éig nyilatkozattételi kötelezettsége van a KATÁS vállalkozónak a NAV felé az adóalanyként megszerzett bevételeiről.
    3. Külön adatszolgáltatási kötelezettsége van a vállalkozónak az 1 millió Ft-ot meghaladó bevételeiről, amennyiben az egy másik vállalkozástól (EV vagy cég) származik.
  14. Hol lehet tájékozódni a KATA szabályairól? → több lehetőségünk is van tájékozódni, ezek pl.:
    • nav.gov.hu → 61. információs füzet A kisadózó vállalkozások tételes adójának szabályairól
    • adótanácsadók, könyvelők, FIVOSZ
    • jogszabály → 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról

 

Szükségünk lesz még egy számlatömbre is, értékesítéseinkről, szolgáltatás nyújtásainkról számlát kell kiállítanunk.

Ha KATÁSOK leszünk, akkor a számlára feltétlenül rá kell írni, hogy „KISADÓZÓ”, különben mulasztási bírságra számíthatunk.

Megosztás