Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Gasztro biznisz - Belevágsz?

  •  Tudásmorzsák
  • 2016-12-14 10:50:00
  • Rétfalvi-Kurucz Alexandra, a FIVOSZ Gasztro Bizottságának elnöke
Szeretünk enni, és másokat etetni
Ha létezne a legromantikusabb vállalkozás különdíj, a közönségszavazatok alapján biztosan egy gasztronómiához köthető vállalkozás lenne a befutó. Ilyen az emberi természet, szeretünk enni, és másokat etetni. Lépten-nyomon vadonatúj szakácskönyvekbe botlunk, sorra nyílnak a trendi vendéglátóhelyek, soha nem látott népszerűségnek örvendenek a főzős műsorok, és másról sem szólnak a hírek, mint a Magyarországot is elérő gasztronómiai forradalomról. Évekkel ezelőtt az európai uniós csatlakozás kampányában bécsi cukrászdáról álmodtunk, ha külföldön nem is, hazai terepen sokan vágtak bele – vágnak bele vendéglátásba, élelmiszer-forgalmazásba.

Felmérések alapján vendéglátó vállalkozást nyitni egyike a legkockázatosabb vállalkozásoknak, nem csoda, kiélezett a verseny és egyre több a nevező. Ma már nem elég a sikerhez, hogy nyitunk egy lángosozót a Balatonon, a gasztronómia fellendülése magával hozta a közönség igényszintjének emelkedését is. Ezen a piacon csak jól kitalált, minőséget kínáló gasztronómiai vállalkozás lehet igazán sikeres.

Mikor vágj bele?

  • Ha szeretsz vendégül látni, emberekkel kommunikálni
  • Ha megvan benned a kellő alázat, azaz képes vagy a vevőid igényét mindenek fölé helyezni
  • Ha kitartó vagy, nem kedvetlenítenék el az esetleges nehézségek, sőt, még több munkára késztetnek
  • Ha nem a gyors meggazdagodást és a befektetésed azonnali megtérülését vizionálod a vendéglátás mögé
  • Ha hajlandó vagy tanulni és keresed a folyamatos fejlődés lehetőségét, képes vagy megújulni és alkalmazkodni a piaci igényekhez
  • Ha van olyan termék-ötleted vagy koncepciód, ami piacképes lehet, vagy van valami, amiben úgy érzed, jobb tudsz lenni, mint a konkurenseid

5 jó tanács

  1. Készíts üzleti tervet! A vendéglátás vagy egyéb élelmiszer előállítás/forgalmazás meglehetősen beruházás igényes vállalkozás, fontos a körültekintő előkészítési folyamat!
  2. Keress a tevékenységednek megfelelő üzlethelyiséget! Nem elég, hogy jó helyen legyen az üzlet, fontos, hogy reális költségráfordítással lehessen alkalmassá tenni a működésre.
  3. Vonj be szakértőket, mielőtt megvennéd/kibérelnéd a kiszemelt üzlethelyiséget, lehet, hogy olyan szempontokra tudnak rávilágítani, amelyeket az üzleti tervezésnél nem vettél figyelembe!
  4. Vedd körül magad szakemberekkel! Akár a kivitelezés alatt is felveheted a leendő alkalmazottaidat, hidd el, az üzemeltetési tapasztalataikból sokat profitálhatsz. Egy gasztro vállalkozás sikere nagyban függ a jó emberektől, a szakmában jellemző munkaerőhiány viszont ellened dolgozik.
  5. Keresd a kommunikációs lehetőséget a szakmabeliekkel! Fontosak a szakmai szervezetek, egy-egy információ, üzemeltetési trükk sokat hozhat a konyhára.

Van segítség!

Ha úgy döntesz, belevágsz, keresd a FIVOSZ Gasztro bizottságát, nem csak az üzletnyitásban, hanem az üzemeltetési kérdésekben is segíteni tudunk. Kívánjuk, hogy valósítsd meg az álmod, és teljesedj ki ebben a kihívások mellett sok szépséget rejtő szakmában!

Veszélyes üzem!

A vendéglátásban indítják a legtöbb vállalkozást, de itt is szűnik meg a legtöbb. Ezen belül az éttermi vendéglátást, italszolgáltatást végző cégek a legrizikósabbak, itt a cégek bedőlési aránya közel 4,5 százalék, jóval magasabb az országos 2,53-os átlagnál. Ugyanakkor a kereskedelmi vendéglátás volumene évről évre nő. A szektor GDP-ben való részesedése a közvetlen és közvetett hatással együtt 9,4%, és közel 500 ezer embernek ad munkát.

Megosztás